Дата на публикуване:
25.10.2023 10:10
Cut the Cord!
Respect, Educate, Protect!
Shifting from Digital Natives to Digital Citizens
Erasmus+ Small-scale Partnerships projects (KA210-SCH)
Number of the Grant Agreement
2021-1-BG01-KA210-SCH-000032412
Финансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче са само на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). Нито Европейският съюз, нито EACEA могат да носят отговорност за тях. Същност и цели на проекта
Като координатор на проекта” CUT THE CORD! УВАЖАВАЙ, ОБУЧАВАЙ, ЗАЩИТАВАЙ!“ по Erasmus+ Small- scale Partnerships projects(KA210- SCH) ОУ „Свети Иван Рилски“ бе домакин на първата среща между училищата – партньори, състояла се от 25.04. – 29.04.2022год. Участници в проекта са училища от 6 държави : България, Латвия, Полша, Румъния, Турция и Хърватска. Наши гости бяха делегации от петте партньорски организации, представени от двама учители и двама ученика.
Дейностите по проекта ще продължат до месец ноември 2023г.,като те включват обмен на добри практики и дейности за реализирането му както по време на мобилностите ,така и перманентно, в хода на учебната година.
Целта на този проект е да привлече вниманието на младите хора, а също и на по – широки общности към значимостта на отношения и поведения на дигиталното гражданство и необходимостта от формирането им, които трябва да бъдат възприети от потребителите на технологии в целия свят. В тази рамка са очертани трите конкретни цели, които са отразени в името му“ Cut the Cord! Уважавай, Обучавай, Защитавай! Преминаване от Дигитални потребители на местна почва към Дигитални Граждани“ , с произтичащите от това ценности в поведение и отношение. Първа цел: да се акцентира на факта, че младите хора трябва да бъдат отговорни дигитални граждани чрез поведението и отношението си. В момента отделните потребители са отговорни за своите действия или грешки в онлайн платформите. Време е те да поемат отговорност за развитието на дигиталния свят вместо да обвиняват други или да се извиняват при проблемно интернет потребление. Това е отразено в израза : Cut the Cord! Цел 2: Втората цел на проекта е да формира съзнателно отношение сред ученици, училищна общност и трети страни към понятието „дигитално/цифрово гражданство“. Изключително важно е отделният индивид да умее да се ангажира и да бъде част от обществото онлайн. Така бихме разтълкували израза: УВАЖАВАЙ, ОБУЧАВАЙ, ЗАЩИТАВАЙ! Цел 3: Последната цел на проекта е да накара учениците и младите хора в общността да осъзнаят факта, че е време да се освободят от разбирането, че са дигитализирани, защото са родени във времето на информационните технологии и да възприемат гражданско дигитално отношение и поведение в онлайн общностите. Това откриваме във фразата:” Shifting from Digital Natives to Digital Citizens”.
Целите на проекта са в съответствие с приоритетите на Европейската Комисия. Европейският Съюз насочва дигиталната трансформация посредством развиване на дигитална готовност, устойчивост и възможности. Цел на този проект е фокусът върху развиването на ключови компетентности и интерес към STEAM подхода. Чрез насочване вниманието към Европейската идентичност и ценности, грамотността, особено медийната грамотност, а също и дигиталните умения, този проект е в подкрепа на Плана за действие в Дигиталното Обучение, постановен от ЕС за периода 2021 – 2027. “(Digital Education Action Plan”, issued by EU for 2021 – 2027).
Фокусът на този проект е обучението в дигитално гражданство чрез формиране на поведенчески модели, включително дигитален достъп, дигитална търговия, дигитално общуване или комуникация, дигитална грамотност, етикет, дигитално право и закони, дигитални права и отговорности, дигитално здраве и благосъстояние и дигитална сигурност. Тези 9 елемента са приоритетни в срещите по мобилностите и в съпътстващите проекта дейности.
Реализирането им се основава на обмен на добри практики в 6 мобилности, като всяка от страните е домакин на такава .
След поставеното успешно начало на проектните дейности в ОУ“ Св. Иван Рилски“, втората среща се очаква да бъде в Полша, в края на м.октомври 2022г.
Първа партньорска среща
Домакин: ОУ „Св. Иван Рилски“
Период на провеждане: 26-29 април 2022 г.
26 април 2022 г. Първа партньорска среща
27 април 2022 г. Откриване на първа мобилност
28 април 2022 г. Посещение в „Музей за история на София“
29 април 2022 г. Церемония по закриване на първа мобилност
Втора партньорска среща
Домакин: Начално училище „М. Коперник“ – Часлав, Република Полша
Период на провеждане: 25-28 октомври 2022 г.
25 октомври 2022 г. Официално откриване26 октомври 2022 г. Посещение на гр. Краков и солна мина „Величка“
27 октомври 2022 г. Посещение на Гмина „Расиечовице“ и втора партньорска среща
28 октомври 2022 г. Закриване на втора партьорска среща
Трета партньорска среща
Домакин: Гимназия: „Професор Николае Симаке“- Плоещ, Румъния
Период на провеждане: 21–24 февруари 2023 г.
21 февруари 2023 г. Официално откриване на третата партньорска среща.
22 февруари 2023 г. "Приятелство отвъд дигиталните граници." Дейности в училището - домакин.
23 февруари 2023 г. "Дигитализация в академичното образование", посещение на Политехнически Университет, Букурещ.
24 февруари 2023 г. Изложба на постери, посветени на Дигиталното Гражданство. Връчване на сертификати за участие в мобилността.
Четвърта партньорска среща
Домакин: Основно училище „Мате Ловрака“ - Владиславци, Хърватска
Период на провеждане: 25–28 април 2023 г.
25 април 2023 г. Официално откриване на четвъртата партньорска среща.
26 април 2023 г. Посещение на Бизнес инкубатор BIOS, STEM център в Community of Technical Culture of the City of Osijek и работа по темите “Дигитални права & отговорности“ и „ Дигитална сигурност и защита на личните данни“.
27 април 2023 г. Посещение на Национален Природен резерват “Kopachki rit“ и Презентационно–образователен център „Тиквеш“.
28 април 2023 г. Дигитални и спортни игри. Заключителна част.
Пета партньорска среща
Домакин: Основното училище на Lauciene, Латвия
Период на провеждане: 05–08 юни 2023 г.
05 юни 2023 г. Официално откриване на петата партньорска среща06 юни 2023 г. Посещение на дигитален технологичен център “Vizium” във град Вентспилс07 юни 2023 г. Посещение на музей на шоколада към шоколадова фабрика PURE08 юни 2023 г. Заключителна част на пета партньорска среща
Заключителна шеста партньорска среща
Домакин: Основно училище „Фатих Илкокулу“ – гр. Амасия, Турция
Период на провеждане: 25–28 септември 2023 г.
25 септември 2023 г. Официално откриване на VI – та мобилност по проект „Cut the Cord! Respect, Educate, Protect! Shifting from Digital Natives to Digital Citizens”, програма Еразъм+ на ЕС
26 септември 2023 г. Посещение на Музей на открито в историческата област Кападокия в Мала Азия и подземен град
27 септември 2023 г. Посещение в Отдел Култура на областно ниво, в Дирекция „Култура и Туризъм“ в община Амасия и на град Самсун
28 септември 2023 г. Посещение в Средното Техническо училище „Анадолу Лицей“, Крепостта в Амасия и други емблематични за домакините места. Заключителна част.