Рилски"
Иновативно училище
ОУ “ Св. Иван Рилски“ е част от мрежата на иновативните училища в България. Проектът, който беше разработен от педагогическите специалисти и одобрен за изпълнение в срок от 4 години е с екологична насоченост, обхваща ученици както от начален, така и от прогимназиален етап и е наречен „Природата за мен. Аз - за природата“.
Екологичното възпитание е продължителен процес, който цели осъзнаване на екологичните проблеми, усвояване на знания, формиране на нагласи, ценности и чувство на отговорност за рационалното използване на природните ресурси, както и насърчаване на действия за опазване на природата и устойчиво развитие. За да бъде ефективно то трябва да залага на интердисциплинарния подход, да започне възможно най – рано и да бъде подкрепено от всички учители и ученици. По този начин в съзнанието на учениците се формира представа за целостта на природата и нейното многообразие. Целта на предложената иновация е да създадем отлични условия за интелектуално, емоционално, социално и физическо развитие и подкрепа на всеки ученик в съответствие с възрастта, потребностите, способностите и интересите.
ЦЕЛ НА ИНОВАЦИЯТА
Целта на иновацията е учениците да подобрят междуличностното си общуване, да се изслушват, да работят в екип и да представят проектите си, подобрявайки ораторските си умения; да осъзнаят необходимостта от повишаване на екологичната и здравната си култура, като част от уменията, необходими на съвременния човек.
Чрез изпълнението на заложените дейностите в иновацията очакваме учениците да добият отговорно отношение към природата и да осмислят последиците от собствените си действия; да осъзнаят необходимостта от повишаване на екологичната си култура и водене на здравословен начин на живот; да повишат уменията си за работа в екип и работа чрез проектни дейности, както и да могат да подобрят уменията си за представянето им; да се научат да проявяват критично мислене, инициативност, търпение, креативност и отговорно поведение.
Дейностите по проекта ще се осъществяват в часовете по Родинознание и часовете за занимания по интереси в групите за ЦОУД, както и в допълнително създадени клубове по интереси от I до IVклас. За учениците от прогимназиален етап работата по проекта ще се организира в часовете Човекът и природата и Час на класа, както и клуб по интереси „ Светът на природата“.
Обучението на ученици ще се осъществява по рамковия учебен план за основната степен на образование и е съобразен с наредба № 4/30 ноември 2015г. за учебния план.
Иновацията е съобразена с изискванията на Глава 5, Раздел II Определяне на иновативни училища от Наредба № 9 от 19.08. 2016г. за институциите в системата на предучилищното и училищно образование.
ИНОВАЦИЯТА В НАЧАЛЕН ЕТАП
В начален етап иновацията обхваща предметите Родинознание, Околен свят, Човекът и природата и заниманията по интереси в ЦОУД и създаване на различни клубове по интереси. Основата, на която стъпваме за изпълнение на иновацията в начален етап е учене чрез правене.
Иновацията предвижда използване на STEM среда в някои от часовете. В клубовете, създадени в проектната дейност през първата и втората година ще се използва робота KUBO, през третата и четвъртата година ще бъде включено Lego Spike prime. За повишаване екологичната култура, учене чрез правене и работа в екип през всичките четири години може да се използва изградения STEM кабинет за Зелени технологии и устойчиво развитие.
За учебната 2024/2025г. иновацията ще бъде въведена в I клас - теоретично в часовете по Родинознание, а практическото изпълнение ще бъде в групите за ЦОУД. Глобалната тема, която сме поставили е „Пътят на хляба“.
За подпомагане дейностите на иновацията в първи клас ще бъдат създадени пет клуба по интереси за всяка паралелка, а именно: „Сръчни ръце“, „Моят роден край“ , „Лего роботика 1“, „Лего роботика 2“ и „ Родни традиции“ .
ИНОВАЦИЯТА В ПРОГИМНАЗИАЛЕН ЕТАП
За осъществяване на иновацията в прогимназиален етап се предвижда работа в часовете по Човекът и природата, Час на класа и клуб „Светът на природата“, като през учебната 2024/2025 година иновацията ще бъде въведена във всички пети класове, а поетапно ще бъдат включени всички и останалите ученици от VI, и VII клас.
Работата в клуб “Светът и природата“ предвижда:
- Изготвяне на анкета сред учениците от 5 класове за разделно събиране на отпадъците - Моят екологичен отпадък;
- Среща с лектор от Еко Партнърс София на тема „Виртуална реалност за третиране на отпадъци“;
- Предстои среща с лектор от РИОСВ Перник на тема „Опазване чистотата на въздуха, водата и почвата“. Тя ще даде възможност учениците да разберат за различните видове замърсители, които могат да влияят на качеството на водата, почвата и въздуха. Ще коментират последиците за околната среда и здравето на хората, както и методите за предотвратяване и управление на тези проблеми;
- Предвижда се посещение на язовир „Студена“, а също така и посещение на сметището за отпадъци. Така нагледно ще разберат важността на рециклирането, как да участват в този процес и как да имат принос за опазване на околната среда, отчитайки необходимостта от рециклиране на отпадъка.
В часовете по ЧП в 5 клас ще се разгледат и анализират следните теми:
- Природни ресурси
- Енергийни ресурси
- Минерални ресурси
- Водни ресурси.
Учениците ще се запознаят с различните видове ресурси, които природата предоставя и които са жизнено важни за човека. Ще разберат какво е от съществено значение за нашето съществуване и как можем да управляваме тези ресурси отговорно. Ще проучим природните ресурси в нашия роден край. Ще разгледаме връзката между човешкото потребление и въздействието му върху природните ресурси. Учениците ще анализират правилата за пестеливо потребление на ресурсите у дома и в училище. Ще работим в екип и ще обсъдим идеи, свързани с промяната в потребителското поведение, с цел намаляване разхищението на природни ресурси. В часовете по ЧП ще обсъждаме различните видове замърсители, които могат да влияят на качеството на водата, почвата и въздуха. Проучваме източниците на замърсяване, последиците за околната среда и здравето на хората, както и методите за предотвратяване и управление на тези проблеми. Ще разработим идея за преодоляване на замърсяването.
В Час на класа се предвижда изследване на високия шум и как той влияе върху нас, както физически, така и психологически. Ще се търсят начини за намаляването му и ще се отчита нивото на шум в началото и края на иновацията. Като част от заложените теми в Час на класа се предвижда среща с представители на фирмата ЕКО ЛОГИСТИК А – ЕООД гр. София в Международен младежки център – гр. Перник. Петокласниците не само ще могат да научат нови и интересни факти за разделното събиране на текстилни отпадъци и тяхната повторна употреба, но и ще имат възможност активно да участват в практически демонстрации. Така ще имат възможност да се запознаят с процеса на тъкане както на истински стан, така и с хартия, което ще даде възможност за рециклиране на текстил и изработване на килими от материалите, които обикновено се изхвърлят. Целта на всички дейности е по – голяма осведоменост и възприемане на устойчиви практики в ежедневието си.
През всички години за реализиране на иновацията в дейностите й ще бъдат привлечени, както партньори – РУО,РИОСВ, РЗИ, Регионално депо за неопасни отпадъци, така и родителите. Очакваме, че съвместната работа ще допринесе както за реализирането на целите на училищната иновация, така и за подобряване на дейността на институциите и за още по – тясното привличане на родителите като партньори във възпитанието на учениците като личности, с умения за реализация и активен обществен живот, добили както практически така и научни знания. Осъзнати хора с поглед в бъдещето, чувствителни към опазване на природата.
Иновация в I клас през 2024/2025 учебна година
Глобална тема: „Пътят на хляба“
Месец |
Тема от учебното съдържание по Родинознание |
Практическо изпълнение в ЦОУД |
октомври |
Семейни празници |
Хлябът и хората – пътят на хляба |
ноември
|
Моето родно селище |
Трудова дейност на хората в нашето селище. Как и кой отглежда житото в нашия край
|
декември |
Моят роден край |
Посещение на мелница в родния край |
януари
|
Празници и обичаи |
Видове хляб, да си омесим и ние |
февруари
|
Пролет |
Как покълва житото – практически опит |
март
|
Групи растения и Части на растенията |
От коя група растения е житото, части на растението - онагледяване |
април |
Растения и животни в родния край |
Животните и хляба в приказките |
май
|
24 май |
Четене на „Житената питка“, илюстрации по приказката, изложба |
Иновация в V клас през 2024/2025 учебна година
В началото във всяка паралелка учениците се разделят на групи, като по този начин до края проучват, създават, презентират и се състезават.
Правят проучване, защо трябва да делим отпадъците. Изготвят табло на групата и го презентират пред класа.
Закопават в двора на училището на определено място за паралелката стъклена бутилка, пластмасова бутилка, картон и метален кен или консерва. Тези предмети остават закопани до края на 2028г, когато последният 5 клас в проекта ще ги откопае и ще отчете резултати. Целта е да се убедят, че не е толкова лесно и бързо разграждането на опаковките. Трябва да ги рециклираме, тъй като в противен случай след години ще ходим върху боклуци. Закопаването и откопаването се прави с видео заснемане, за да се осъществи накрая презентиране и отчитане на резултатите.
Проучват в какви кошчета и с какви цветове са обозначени те за отделните видове рециклируеми отпадъци. Изработват кошчета за разделно събиране на отпадъците. Ще създадат малки сърца за събиране на пластмасови капачки.
Изработват брошури с кратък текст, за да ги раздадат на 4 клас и поетапно да ги запознаят с какво ще се занимават в 5 клас.
Правят проучване как се рециклират отпадъците и за какво могат да се използват.
Посещават сметището, като целта е да се убедят, че това което започват да правят е полезно и правилно.