Рилски"
Национални програми
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „БЕЗ СВОБОДЕН ЧАС“
Начало: 15.09.2024 г. Край:31.12.2024 г.
Програмата е свързана с необходимостта от засилване на механизмите за отчетност, наблюдение и контрол по отношение подобряване качеството на образованието чрез осигуряване на условия за непрекъснат образователен процес на децата и учениците в детските градини, в училищата и в центровете за специална образователна подкрепа (ЦСОП), както и създаване на условия за опазване на живота и здравето им.
Модул „Без свободен час в училище“ е с цел създаване на условия за непропускане на учебно съдържание и на възможности за достатъчно учебно време за усвояването и осмислянето му чрез осигуряване на заместващи учители и други педагогически специалисти, водещи групите за терапевтични и рехабилитационни дейности (само за ЦСОП).
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА НА МОН
„ ПРОФИЛАКТИКА И РЕХАБИЛАТИЦИЯ НА ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ
СПЕЦИАЛИСТИ“
Министерството на образованието и науката в сътрудничество със социалните партньори- синдикати и работодателски организации, ангажират вниманието и волята си за обединяване около национална програма, чрез която да реализират дейности по отношение на профилактиката ,рехабилитацията и преодоляването на професионалния хроничен стрес и прекомерното натоварване, водещи до „бърнаут“ синдром ( емоционално изтощение, деперсонализация и понижена работоспособност) на педагогическите специалисти, които в изпълнение на своите задължения ежедневно се грижат за живота и благополучието на децата и учениците.
Общата цел на програмата е диагностика на бърнаут синдром и развитие на устойчивост при педагогическите специалисти. Програмата обхваща цялата територия на страната. Специфичните цели на програмата са ориентирани към изграждане на компетентности за разпознаване и управление на стреса от страна на педагогическите специалисти; осигуряване на условия за подкрепа на педагогическите специалисти, преминаващи през програми за рехабилитация.
Очакваните ползи са насочени както към предоставяне на ефективни стратегии за справяне със стресорите на работното място и превенция на бърнаут синдром, така и към укрепване на здравето и благополучието; ранно откриване на заболяване, преди пълното разгръщане на клиничната симптоматика, и насочване за ранно лечение за подобряване на прогнозата и намаляване на честотата на тежките симптоми и хронифициране на заболяването; повишаване на грижата за качество на живот и благосъстояние
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „УЧЕНИЧЕСКИ ОЛИМПИАДИ И СЪСТЕЗАНИЯ”
Начало:16.09.2024 г. Край: 31.08.2025 г.
Ученическите олимпиади и състезания в областта на науката, изкуствата и спорта развиват ключови компетентности и умения за живот, изключително необходими на учениците в съвременното общество. Организирането и провеждането на състезания по професионални направления са едни от начините за популяризиране възможностите на системата за професионално образование и обучение, за избор и усвояване на професии според желанията и интересите на младите хора и за утвърждаване на привлекателността и значимостта на професиите.
Осигуряването на допълнителни възможности за подготовка на талантливи ученици от всички етапи и степени на училищното образование за участие в олимпиади е от изключително значение за по-високи постижения в националните олимпиади и за успешното представяне на българските национални отбори в международните олимпиади и състезания.
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА НА МОН
„ ЗАЕДНО В ИЗКУСТВАТА И СПОРТА“
начало: 15.09.2024г. край: 30.06.2025г.
Заниманията с изкуства и спорт развиват ключови компетентности, необходими не само в образователния процес, но и в социален аспект.
Творческите дейности, които се реализират по програмата, допринасят за стимулиране талантите на учениците, за повишаване на тяхната мотивация, за развиване на личното творчество, на танцовото, музикалното, театралното, фотографското, филмовото и изобразителното изкуство в училището.
Заниманията със спорт изграждат качества като воля, упоритост, постоянство, отговорност, самочувствие, дисциплинираност, екипност. Физическата активност оказва силно положително въздействие и върху психичното здраве на подрастващите и на самоконтрола. Дейностите, които ще се реализират в областта на спорта, ще допринесат за физическото, емоционалното и социалното развитие на учениците.
Заниманията по интереси са неизменна част от образователната система. Учениците попадат в нова социална среда и развиват интересите си, свързани с изкуствата и спорта. Участието им в занимания по интереси спомага за повишаване на техните образователни резултати, прави ги по –уверени към случващото се в училище.
Специфични цели на програмата:
- Повишаване на музикалната, танцовата, театралната и фотографската култура, както и на културата в областта на изобразителното изкуство на подрастващите и насърчаване съхраняването и утвърждаването на културните ценности.
- Осигуряване на условия за работа на учениците чрез екипно взаимодействие при участието и изявата им в колективни спортове.
- Развитие на спортните способности на учениците и изграждане на умения за здравословен начин на живот.
НАЦИОНАЛНА КАМПАНИЯ НА МОСВ И ПУДООС „ЧИСТА ОКОЛНА СРЕДА – 2024“
„ОБИЧАМ ПРИРОДАТА – И АЗ УЧАСТВАМ“
Начална дата: 10.07.2024 - Крайна дата: 31.12.2024 г.
Основните цели на кампанията са създаване на активна среда за учене на открито с учениците от 5-7 клас за осигуряване на чиста околна среда в училище и родния край чрез:
- Повишаване на екологичната култура;
- Формиране на екологични знания, практически умения и отношения;
- Изграждане на съзнание и отговорност към природните ресурси.
Дейностите по изпълнение на проекта включват:
- Обособяване и обзавеждане на екологична лаборатория в STEAM кабинета;
- Уроци с екологична насоченост в екологичната стая на открито, в близкия парк, реката и Поддържан резерват „Острица“;
- „Нашата екологична стая на открито“;
- Проучвателна и изследователска работа на терен/работни площадки за изследване чистотата на въздуха в училището и в близост до него, дома, парка и гората в Голо бърдо.
- „Аз съм това, което дишам“
- „Чист въздух – СЕГА“
- „С велосипед към бъдещето“
- „Да спасим озона“
Проучвателна и изследователска работа на терен/работни площадки за изследване чистотата на водата в училището, дома, парка, река Струма.
- „На колко години е водата?“
- „Струма, искам да те има чиста!“
- „ Реката е нашата сестра.“
Проучвателна и изследователска работа за изследване състоянието на Поддържан резерват „Острица“
- Защитени растения и животни в Поддържан резерват „Острица“.
- Озеленяване на нови пространства в двора на училището.
- „Еко – междучасие“
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА НА МОН
„ ИКТ В СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО И УЧИЛИЩНО ОБРАЗОВАНИЕ“
Начална дата: 25.04.2024г. – крайна дата: 31.12.2024г.
Подобряване на компетентностите на учениците, учителите и ръководните екипи на образователните институции по отношение на киберсигурността и безопасно използване на интернет.
Очаквани резултати: придобити нови знания от учениците, учителите и ръководните екипи на училищата относно киберсигурност и безопасно използване на интернет.
Програмата осигурява свързаност и средства за интернет на държавните и общинските училища, Държавния логопедичен център и центрове за подкрепа на личностно развитие, както и средства за развитие и поддръжка на опорната мрежа; внедряване на модерни технологии за управление на WAN мрежата на МОН, прилежащите регионални структури и образователните институции и извършване на анализ и възможности за оптимизация на съществуващата опорна мрежа и инфраструктура в училищата.
Програмата осигурява бюджетна издръжка на българските училища, ЦПЛР и ЦСОП и на регионалните управления на образованието за достъп до интернет и комуникационна свързаност.
НП „ОПТИМИЗИРАНЕ НА ВЪТРЕШНАТА СТРУКТУРА НА ПЕРСОНАЛА“
Начало: 01.11.2024 г. Край: 05.11.2025 г.
Необходимостта от оптимизация на структурата на персонала е постоянна поради няколко причини – продължаващи демографски промени в страната, стремежа за повишаване ефективността на разходите на институциите, големия дял на персонала в системата на предучилищното и училищното образование в предпенсионна възраст.
Целта е повишаване ефективността на публичните разходи за образование чрез оптимизиране на вътрешната структура на персонала в институциите от системата на предучилищното и училищното образование. Повишаване на привлекателността на учителската професия.
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА НА МОН
„БЪЛГАРИЯ – ОБРАЗОВАТЕЛНИ МАРШРУТИ“
Начална дата 25.04.2024 г.– 30.06.2025 г.
Министерството на образованието и науката подпомага създаването на условия за развитие на съвременното образование на XXI век чрез обучение, възпитание и социализация на всички ученици, по всяко време и навсякъде. Подобен подход подпомага затвърждаването и надграждането на знанията и уменията, придобити в училище.
Получените знания чрез преживяване извън училището, чрез различни образователни маршрути и посещения на културни, научни и държавни институции, допринасят за личностното и гражданско развитие на учениците, за патриотичното им възпитание, както и за придобиване на трайно, интегрирано знание.
Образователните маршрути включват обекти в следните тематични направления:
- История и археология;
- География и икономика;
- Природни науки и екология;
- Изкуства, архитектура и литература;
- Етнография, фолклор и занаяти.
Програмата подпомага изпълнението на Стратегията за възпитателната работа в образователните институции (2019 – 2030г.), където са определени мерките за патриотичното възпитание, имащи за цел формиране на личностни качества, ценности, нагласи и мотиви, за да подпомогнат пълноценното развитие на ученика като индивидуалност и член на обществото, формирането на позитивно отношение към историята на българската нация, уважение към традициите, обичаите и ритуалите в резултат от тяхното познаване.
НП „ОТНОВО ЗАЕДНО“
През последните две учебни година учениците в по-голяма част от учебното време се обучават неприсъствено, поради въведената извънредната епидемична обстановка в страната, свързана с COVID-19. В резултат на това е дестабилизирано емоционалното и физическото състояние на учениците. Настоящата програма е за провеждане на финансирани от централния бюджет шестдневни ученически туристически пътувания за ученици с цел преодоляване на последствията от COVID-19, в т.ч. липсата на активен социален живот.
Дейностите в програмата ще допринесат за подобряване на социалния и здравословния начин на живот на учениците, което е и приоритет на държавната политика. Програмата предвижда и занимания в областта на науките, изкуствата, технологиите и спорта. Ще се насърчи възстановяването на комуникацията между учениците, ще допринесе за обогатяването на тяхната култура, ще стимулира работата им в екип, ще създаде условия за увеличаване на физическата им активност, което е от важно значение за присъственото започване и провеждане на образователния процес през следващата учебна година.