Дата на публикуване:
27.04.2022 00:00
Денят започна с церемония по посрещане на гостите и официално откриване на събитието, а мястото бе Мултифункционалната зала на училището.
Директорът на училището и ръководител на проекта за България, г- жа Цветана Пиралкова откри първата среща на участниците в събитието. Приветствени думи бяха изказани от г- жа Евгения Колева, представител на РУО – Перник.
Двадесет чуждестранни гости присъстваха, а от наша страна участие взеха 22 ученика от V, VI и VII клас, и учителите по Английски език : И. Малинова, М. Методиева, М. Милева, Д. Николова, Е. Младенова и Цв. Владимирова, както и учителите по Информационни технологии: А. Харизанова и П. Димитрова. Съществен принос в организацията и безупречното протичане на дейностите по домакинството ни има г-жа М. Михайлова, зам.- директор.
Церемонията по откриването завърши с музикален поздрав, поднесен от Милица Хаджиева, ученичка от 5“а“ клас и последвана от същинската част: описание на дейностите на ОУ“ Св. Иван Рилски“ като домакин и дискусия по темата : Училището и образователната среда- отговорности за създаване на гражданите на новото време. Водещ тази част от дневния ред бе И. Малинова, гл. учител в ПЕОО и преподавател по Английски език.
Темата за Дигиталното Гражданство бе въведена. Всяка тема във всяка мобилност обхваща 5 подтеми, а всяка подтема се основава на дейност, планирана да се случи по време на взаимните визити. Следвайки всяка мобилност, всички партньори ще се съсредоточат върху съпътстващи и последващи активности на местно и национално ниво до следващата тема по мобилностите. Подтема 1 - Определение за“ Дигитално Гражданство“ и посланието на тази дейност – СЛУЧАИ И СЦЕНАРИИ В И ИЗВЪН КЛАСНАТА СТАЯ В ДИГИТАЛНОТО ГРАЖДАНСТВО/ОБЩЕСТВО. Подтема 2 - Понятия в представата за дигиталното гражданство – ОСНОВНИ ЕЛЕМЕНТИ НА ДИГИТАЛНОТО ГРАЖДАНСТВО. Подтема 3 - За и против интернет и технологиите – КАК ДА РАЗБЕРЕМ КАКВО ДА СПОДЕЛИМ, КОГА И С КОГО! Подтема 4 - Интернет сигурност и политика в Дигиталното гражданство и трансформации – В ТЪРСЕНЕ НА НАШИТЕ ДИГИТАЛНИ ОТПЕЧАТЪЦИ И СЛЕДИ. Подтема 5 - Интегриране на Дигиталното гражданство в учебните програми- ДА ПРЕПОДАВАМЕ И УЧИМ ДИГИТАЛНО.
В подготовката за нашето домакинство горните теми бяха поставени за разглеждане, бяха обсъждани в часовете по английски език като адаптирани и съобразени с преподаваните теми, а участници в проекта изготвиха презентации по тях. Тези теми и въпроси не са чужди за ученици, учители и родители, те привлякоха всеобщо внимание в неочакваната криза КОВИД -19, като сигнал за тревога и аларма за пробуждане на глобално ниво и замяна на традиционните парадигми с нови алтернативи – по- полезни, ефективни, качествени и приложими. Това обучение от разстояние в електронна среда, ОРЕС, заради затварянето на училищата въведе нови понятия и необходимостта от задълбаване в същността на понятието „ Дигитално гражданство“, налагащо изграждане и повишаване на съзнателността на нашите ученици в онлайн общуването. Това улесни нашите ученици и подпомогна по естествен начин желанието им за участие в проектните дейности.
Представянето на участниците в проекта започна с презентация на училището – домакин и координатор ОУ „ Св. Иван Рилски“. Милена Методиева и Анна Харизанова запознаха гостите с миналото, традициите и настоящето на нашето училище. Всяко едно от училищата – партньори представиха любопитни исторически, културни и природно-географски факти за страната си, както и училищни инициативи. Учители, ученици и директори като презентатори успяха да заинтригуват аудиторията.
Вълнуваща и запомняща се бе обиколката на чуждестранните гости из нашето училище.
Това беше един от пътищата за взаимно опознаване и обмяна на опит. По време на разходката те успяха по-подробно да разгледат сградата, интериора, както и материалната база в училище.
Между отделните дейности по проекта, на 27.04.2022 г., учителите и учениците от петте държави разгледаха с нескрито любопитство кабинети, класни стаи, коридори.
Най- напред им показахме в кабинета по музика. След това се запознаха с VI г клас, които поздравиха с песен гостите под ръководството на г-жа Спасова. В класните стаи вълнението беше голямо- както от страна на нашите ученици, така и от страна на представителите от партньорските държави.
Впечатление на гостите направиха най-вече нашите умни, спонтанни и комуникативни деца, които с желание разговаряха с тях и отговаряха на въпроси. Интерес предизвика и оборудването в класните ни стаи- лаптоп, интерактивна дъска, проектор, колони- всичко необходимо за една иновативна класна стая.
В VII а клас , представителят на Турция, Али Дуран , отправи различни интересни въпроси към учениците, които ги накараха да се отпуснат и да общуват свободно.
Гостите разгледаха и учителската стая- много уютна и просторна според повечето от тях. Насладиха се на многобройните награди, медали и грамоти на наши ученици и учители във фоайето на 1-вия етаж.
Като част от програмата, заложена в проекта, участниците се срещнаха със зам. кмета на община Перник г-н Стефан Кръстев. По изключително интересен и нестандартен начин той демонстрира как електронните услуги, които общината предлага улесняват живота на перничани. Г-н Кръстев разказа за бъдещите планове за дигитализация на общината, защо дигиталното гражданство е важна и неизменна част от ежедневието и бъдещето.
Денят завърши с посещение на гостите от Румъния, Турция, Латвия, Хърватска и Полша на Регионално-историческия музей и Минния музей.Те бяха запознати с историята на град Перник и разгледаха експозициите в музея. Особено бяха впечатлени от Подземния минен музей. Научиха повече за създаването на мините в града ни в края на 19-ти век и началото на миналия век, и с живота и труда на миньора, както и връзката на мините със създаването на основно училище „Св. Иван Рилски“ през 1903 г. като училище за децата на миньорите.