Търсене

Ученици посетиха Музея на бусинската керамика и Музея на киселото мляко

Дата на публикуване: 16.04.2025 11:25

      Учениците от клуб „Моят роден край“ на 1Б клас с класен ръководител Анна Владимирова и учител ЦОУД Габриела Георгиева посетиха Музея на бусинската керамика в село Бусинци и Музея на киселото мляко в село Студен извор, община Трън.

      Те научиха за един от видните майстори на керамика в Трънския край - Петър Гигов. Запознаха се с неговия живот и наследството, което е оставил. Посетиха малката къща зад сградата на музея, в която е използвал като ателие и създавал изделията си. Всеки ученик се качи и завъртя грънчарското колело на изкусния грънчар. Видяха и пещта, в която е изпичал излезлите от ръцете му глинени съдове.

      Първокласниците с голямо любопитство научиха, че Музеят на киселото мляко е в село Студен извор, защото то е родното място на д-р Стамен Григоров. Той е открил бактерията, която прави прясното мляко кисело - Lactobacillus bulgaricus. Учениците се запознаха с етнографската изложба на типичен селски дом от средата на 19 век, която се намира на първия етаж на музея. Видяха съдовете, които са се използвали в миналото за биене на масло, за носене и съхранение на мляко. На втория етаж видяха целия процес на получаване на киселото мляко – от отглеждането на животните до стоките в магазина, както и снимка в увеличен размер под микроскоп млечнокиселата бактерия.

      Малките ученици си тръгнаха доволни, че са посетили част от местата на родния си край и чакат с нетърпение следващото посещение.

Галерия