Търсене

Обучение на педагогически специалисти

Дата на публикуване: 31.03.2023 15:50
    На 30.03.2023 г. в рамките на проект BG05M2ОP001-3.018-0001 „Подкрепа за приобщаващо образование“ се проведе обучение на тема „Обучение на педагогически специалисти за диференциране и адаптиране на учебното съдържание за деца със специални образователни потребности“.
     Събитието се състоя в мултифункционалната зала на ОУ „Св. Иван Рилски“. Специален гост беше г-жа Спаска Тонева, старши експерт по приобщаващо образование, РУО – Перник.
     Водещи на обучението бяха г-жа Ирена Стойчева и г-жа Валерия Божидарова, преподаватели по математика и български език и литература. Те споделиха своите знания и умения за работа с деца със специални образователни потребности. Коментираха значението и важността на приобщаващото образование и допълнителната подкрепа за всяко дете, което се нуждае от нея. Представиха стратегии за подпомагане на учениците със затруднения от всякакъв аспект. Разясниха особеностите в ученето и поведението на тези деца и дадоха много съвети и практически насоки в работата с тях. Набелязаха кои са бариерите в обучението на ученици с дефицити и маркираха начини за тяхното преодоляване. Г-жа Ирена Стойчева даде много ценни съвети от своята дългогодишна практика като учител, сподели ситуации и даде примери за правилното им преодоляване.
    Изключително полезна беше частта, в която представиха педагогически адекватни решения за справяне с проблеми, различни средства за представяне и поднасяне на учебното съдържание, индивидуални подходи, съобразени със спецификите и интересите на учениците. Запознаха колегите с приложението Cboard, което е подходящо за ученици с по-сериозни увреждания.
     В края на обучението дадоха насоки за изработването на план за диференциране на урока – резюмиране на съдържание, извеждане на ключови думи. Дадоха примери за адаптирани методи на преподаване, времево разпределение. Г-жа Валерия Божидарова представи адаптиран план на урок по литература върху XXI глава от „Малкият принц“, подходящ за ученици в шести клас. Като краен продукт трябва да бъде изработен комикс. При този подход образът заедно с текста правят смисъла пълноценен и учениците със специални образователни потребност биват подпомагани визуално да изразят и запазят опит, възприятия, чувства и въображение, както и да подобрят способността си да комуникират чрез творческо изразяване.
     В заключение присъстващите на обучението бяха предизвикани да помислят и да запишат пет професионални качества, които трябва да притежава всеки един специалист, за да бъде успешен процесът на обучение. Паралелно с това изгледаха емоционално видео, в което деца със специални образователни потребности се обърнаха към тях, техните учители, и им споделиха как се чувстват.
    Благодарим, колеги, за споделения опит!

Галерия